Lenost nebo prokrastinace? Jak ji poznat a porazit ji?

Inspirace

Když se mi něco nechce, odložím to na zítra. Nebo klidně na pozítří. A když to odložím o tři dny, taky se nic nestane. Musím ale kvůli tomu mít samolepku líného člověka?

Podobnou otázku jste si možná položili i vy. Spousta lidí chorobně odkládá úkoly nebo si místo nich najde jinou činnost. Neříká se tomu lenost. Tohle je totiž prokrastinace, ale mezi ní a leností je jen velmi tenký led.

Jak tedy s jistotou odlišit prokrastinaci od obyčejné lenosti, která se čas od času zmocní snad úplně každého? A jak nad ní s jistotou vyzrát? Na to společně přijdeme v dnešním článku!

Co je vlastně prokrastinace?

Nejdříve si vysvětleme, co onen pojem prokrastinace vlastně znamená. Jedná se o chronickou tendenci odkládat úkoly a povinnosti na pozdější dobu. Často na neurčitý termín. Zpravidla odkládáme činnosti, které jsou pro nás nepříjemné nebo psychicky náročné.

Lidé, kteří trpí prokrastinací, nemohou přemluvit sami sebe, aby dané činnosti vykonali – místo toho si najdou spoustu jiných smysluplných aktivit, kterým se budou věnovat. Sice vědí, že dělají něco špatně a mají černé svědomí, ale nemohou s tím nic udělat.

Jak překonat prokrastinaci?

Posunout tu a tam nějaký úkol na později ještě není nic špatného. Čas od času to uděláme všichni. Jenže pokud to děláme až nezdravě často, pak je to problém. Máte i vy potíže s prokrastinací? Pak určitě chcete vědět, jestli se nad ní dá vyzrát. Ano – dá! A poradíme vám jak!

Tip první: Rozvrhněte si svůj čas

Naučte se plánovat svůj čas. Mějte přehled o povinnostech a úkolech, které musíte splnit. Jakmile to uvidíte černé na bílém, bude pro vás těžší jednotlivé úkoly odkládat – a to i v případě, kdy se vám do nich nebude chtít, nebo vám budou nepříjemné. Kromě toho vám přehled v úkolech pomůže zmírnit stres.

Tip druhý: Odměňte se za úspěch

Dokončili jste úkol, který vás nebavil? Pak se za své odhodlání patřičně odměňte! Vymyslete si plán odměn, kterými se vždy za splněný úkol potěšíte. Budete-li vědět, že za svou práci získáte odměnu, bude to pro vás příjemná motivace, která vás přinutí zahnat myšlenku odložit úkol na neurčito.

Tip třetí: Vytvořte si produktivní prostředí

Ať už děláme cokoli, chceme na to mít klid. I problém se soustředěním může být důvodem k tomu, že nepříjemné povinnosti neustále odkládáte a místo nich hledáte jiné činnosti, které vás tolik nestresují.

Proto si pro svou práci vytvořte příjemné a produktivní prostředí. Musíte-li pracovat s lidmi, vybírejte je pečlivě – i oni mohou být překážkou nebo naopak hnací silou.

Tip čtvrtý: Nenechte se rozptylovat

Chcete-li porazit prokrastinaci, kvůli které máte často černé svědomí, pak se nenechte ničím a nikým rozptylovat. Možná kolem sebe máte lidi, kteří vás podporují v tom, že dané úkoly odkládáte. Proto všechny kolem sebe poproste, aby vám nepomáhali. A když selžete, poperte se s tím sami.