Oddat se práci je fajn. Ale kdy už to hraničí s workoholismem?

Kariéra

Milovat svou práci, věnovat jí dobrovolně maximum volného času, neustále se snažit dosahovat dalších cílů a slavit nové a nové úspěchy. Když se začne mluvit o přehnané pracovitosti, možná stejně jako většina lidí jen nechápavě kroutíte hlavou ze strany na stranu.

Tahle představa je pro vás stejně tak nereálná, jako fialový jednorožec s duhovým ocasem. Jste toho názoru, že vás se workoholismus v žádném případě týkat nemůže. Nikdy. Jenže opak je někdy pravdou a od normálního a zdravého pracovního nasazení je k posedlosti prací jen velmi malý krůček…

Co je to workoholismus?

Cizokrajně znějící slovíčko workoholismus je pojem, který určitě znáte. Možná ale nevíte jeho přesnou definici, byť je známý po celém světě. Workoholismus je ve skutečnosti choroba projevující se závislostí na práci. Lidé si jí zpravidla nezpůsobují vědomě a týká se mužů i žen všech věkových kategorií. Pojďme si říci, jak se workoholismus projevuje.

Příznaky workoholismu

Hodně lidí je skálopevně přesvědčených, že se jich posedlost prací netýká. Málokdo ale ví, že workoholismus udeří zničehonic. Často si prvních příznaků ani nevšimnete, nejdříve máte třeba jen dva, postupem času už pět a na konci se v nich ztrácíte. A jak se tedy workoholismus projevuje?

• Zajímá vás jen vaše práce. Vše ostatní až potom

Jedním z příznaků workoholismu, který si dnes společně představíme, je upřednostňování práce před vším ostatním. Najednou je vaším jediným posláním maximální pracovní výkon a vše spojené se zaměstnáním.

A už je to tak dávno, co jste byli s kamarády v baru, se svou drahou polovičkou na dobré večeři nebo s dětmi na hřišti. Postupem času omezujete přátele, rodinu i všechny své koníčky.

A to se může negativně projevit v osobním životě, kdy pomalu přijdete o lidi, na kterých vám záleží. Není výjimkou, že byl workoholismus partnera důvodem k rozchodu či rozvodu.

• Podrážděně až agresivně reagujete na připomínky k vašemu pracovnímu nasazení

Na začátku závislosti možná občasné připomínky vaší rodiny či blízkých přátel na vaši nadměrnou pracovní aktivitu přecházíte s úsměvem nebo zareagujete nějakou vtipnou odpovědí. Jakmile se ale vaše závislost začne stupňovat, změní se vaše reakce a vy se stáváte hodně podrážděnými, ba dokonce až agresivními.

Workoholici jednoduše nesnesou, pokud někdo kritizuje jejich pracovní nasazení. Místo toho, abyste se zamysleli nad tím, zda jejich výtka není opodstatněná, začnete hledat vinu na nich a budete je obviňovat z nepochopení.

• Neumíte hodit práci za hlavu a relaxovat

Většina pracujících lidí nechává pracovní úkoly, starosti a povinnosti za dveřmi svého zaměstnání. Jakmile jim skončí pracovní doba, jednoduše se přepnou na osobní mód a práci tak vypouští z hlavy.

Jenže to workoholik neumí, ten zkrátka nevypne. I to je jeden z příznaků této posedlosti – workoholici i v době odpočinku přemýšlí nad prací a úkoly, které musí splnit. Neumí relaxovat, neumí odpočívat a neumí rozlišit čas strávený v práci a čas strávený doma.